Projektowanie placów zabaw

Oferta dla osób, które pragną wybudować niepowtarzalny, pełen barw i kształtów, a jednocześnie absolutnie bezpieczny plac zabaw. Nasza propozycja to zintegrowane zestawy, jak również pojedyncze elementy, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele czy domki. To wyposażenie stworzone z myślą o dzieciach w każdym wieku, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych, poszukujących większych emocji.

Zadanie dla profesjonalistów

Nie ulega wątpliwości, że projektowanie placów zabaw jest misją, którą powinniśmy powierzyć wyłącznie doświadczonej firmie. Profesjonalizm, wiedza i znajomość restrykcyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa użytkowników poszczególnych sprzętów, to największa gwarancja tego, że nasze dzieci będą mogły bawić się w najlepszych warunkach. Zapewniamy naszym Klientom pełne wsparcie i doradztwo techniczne na każdym etapie przygotowywania koncepcji oraz montażu konstrukcji.
Co jest najważniejsze?
Przy projektowaniu placów zabaw niezwykle ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka elementów.

 • Przede wszystkim jest to kwestia ogrodzenia, które blokuje dostęp do danego terenu dla zwierząt, a także ułatwia utrzymanie porządku. Zwłaszcza istotne jest wykonanie solidnego płotu w okolicach ruchliwych ulic czy miejsc pełnych zwierząt.
   
 • Nie ma placu zabaw bez odpowiedniego wyposażenia. Dlatego też przy wykonywaniu koncepcji należy wziąć pod uwagę jakie elementy chcemy w danym miejscu zamontować. Ważna jest analiza poszczególnych konstrukcji pod względem ich wytrzymałości na obciążenia, solidności wykonania, a także odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne czy toksyczne substancje. Niezbędne jest również zwrócenie uwagi na wymiary poszczególnych urządzeń oraz dostosowanie ich do poszczególnych grup wiekowych i liczebności użytkowników. Dzieci muszą czuć się w tym miejscu swobodnie, bezpiecznie i komfortowo.
   
 • Przy projektowaniu placów zabaw nie wolno zapominać o regulaminie, który powinien być umieszczony na tablicy w widocznym miejscu przed wejściem na teren. Musi być tam zawarty numer kontaktowy, a także podstawowe informacje na temat zasad użytkowania sprzętów oraz obowiązujących zakazów.
   
 • Koncepcja musi również zakładać tzw. strefę bezpieczeństwa, a więc taki układ poszczególnych elementów wyposażenia, w którym poszczególne obszary upadków z urządzeń nie zachodzą na siebie. Nie wolno krzyżować szlaków komunikacyjnych i umieszczać na nich różnego rodzaju przeszkód. Muszą gwarantować swobodne przejście z jednej atrakcji na drugą. Ważne jest również optymalne usytuowanie zjeżdżalni z metalowymi ześlizgami. Aby uniknąć ich nadmiernego nagrzewania się nie należy kierować ich na południe, gdzie operacja słońca jest największa.
   
 • Profesjonaliści muszą zadbać również o zastosowanie bezpiecznych nawierzchni, chroniących dziecięcą skórę przed mało komfortowymi otarciami czy zadrapaniami.
   
 • Często przy projektowaniu placu zabaw zapomina się o roślinności. Jest ona jednak wyjątkowo ważnym elementem. Nie tylko z uwagi na uatrakcyjnienie przestrzeni, ale również na dopełnienie funkcjonalności całego terenu i poszczególnych urządzeń. Warto więc zatroszczyć się o to, aby w granicach ogrodzenia znalazły się również krzewy, trawnik, kwiaty oraz drzewa. Zwłaszcza ten ostatni element jest bardzo istotny. Może być częścią wspomagającą poszczególne urządzenia, ale również dawać niezwykle pożądany cień, zwłaszcza najmłodszym.
   
 • W trakcie tworzenia koncepcji miejsca rozrywki dla dzieci i rodziców, nie wolno zapominać o ławkach i innych siedziskach. Muszą być one umieszczone w takich miejscach, aby osoby siedzące na nich mogły objąć wzrokiem jak największą część terenu. Warto umieścić je również w miejscach obarczonych większym ryzykiem, np. ucieczki dziecka czy wejścia na dany teren osoby niepowołanej.